Labākie tulkotāji internetā

By | November 22, 2023

Vairums latviešu zina vismaz vienu svešvalodu (krievu, angļu, vācu), bet ne vienmēr ar to pietiek. Iepirkšanās ārzemju internetveikalos, darba meklējumi, ārvalstu portālu lasīšana, neskaidro vietu tulkošana tekstā vai sarakste ar cittautiešiem – tulkotājs ir vajadzīgs samērā bieži. Apskatīsim, kuri ir labākie tulkotāji (Google nav vienīgais), ko izmantot savu valodas zināšanu un profesionālo prasmju pilnveidošanai.

Populārākie tulkotāji Latvijā

1. Google tulkotājs

Google translate ir nenoliedzami pats populārākais un, iespējams, arī jaudīgākais mašīntulkotājs (133 valodas). Šeit varat iztulkot tekstus, tekstus attēlos, dokumentus un pat veselas mājaslapas. Tulkojumu kvalitāte ir pieņemama teksta vispārējai izpratnei, taču nav perfekta. Teikuma konstrukcijas, atsevišķu vārdu un frāžu tulkojums, kā arī nozīme var būt neprecīza. Labs risinājums ikdienas lietošanai.

Ja vajag iztulkot oficiālus dokumentus – dzimšanas apliecības, pases, izglītības dokumentus, CV, motivācijas vēstuli vai kādu komerciālu informāciju, ko vēlaties pēc tam izplatīt tālāk, ar Google Translate nepietiks. Šādām retām reizēm joprojām ir jāmeklē zvērināts tulks vai tulkošanas birojs. Tas ir īpaši būtiski, ja vajadzīgs notariāli apstiprināts tulkojums. Var sanākt sālīti, bet pagaidām bez tā nevaram iztikt.

2. Tildes tulkotājs

Tilde. Latvijas tulkošanas gigants. Bez maksas piedāvā tulkot tikai 5 valodās, no kurām latviešiem der tikai divas latviešu-angļu, angļu-latviešu un latviešu-krievu, krievu-latviešu. Lai arī izvēle ļoti ierobežota, tomēr ar šīm divām valodām tiek nosegtas vajadzības lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju. Maksas versijā var tulkot tekstus no latviešu uz angļu, vācu, krievu, igauņu, lietuviešu un ukraiņu valodu (14 dienas bez maksas).

Tilde ik pa laikam uzvar kādā mašīntulkošanas algoritmu konkursā un apsteidz Google, bet cilvēkiem labāk tomēr patīk Google. Var tulkot tikai tekstus.

3. Deepl tulkotājs

Deepl ir jaunāks, taču arī ļoti populārs tiešsaistes tulkotājs. Kvalitātes ziņā pielīdzināms Google un Tildei, pēc sajūtām liekas, ka pat nereti tos pārspēj. Bezmaksas versijai ierobežojums – 500 tūkstoši zīmju mēnesī un tiek ierobežots arī teksta garums, ko vienā reizē varat iztulkot (aptuveni 200 vārdi). Ja teksts ir garāks, sanāk to kopēt iekšā vairākas reizes.

Lielākajai daļai latviešu pietiek ar Deepl bezmaksas versiju (ir arī aplikācija telefonam un MS Word). Ja vēlaties tulkot vairāk, izdzēsiet pārlūkā cookies un atskaite sāksies no jauna vai maksājiet 5 dolārus mēnesī un pārejiet nākamajā līmenī.

Deepl ļauj tulkot 28 valodās un automātiski atpazīst valodu (ne vienmēr), līdzīgi kā Google Translate. Noderīga funkcija, ja jācenšas saprast pilnīgi nezināms teksts.

4. Bing Translator

Bing ir ļoti spēcīgs mašīntulkotājs. Ar tā palīdzību varat pārtulkot tekstu no latviešu uz vairāk kā 100 citām valodām. Varat izmantot arī citus valodu pārus, piemēram, igauņu – lietuviešu, portugāļu – ķīniešu u.tml.

5. Hugo tulkotājs

Hugo ir mazāk zināms, taču ļoti interesants tulkotājs. To uztur valsts iestāde – Kultūras informācijas sistēmu centrs.  Galvenā auditorija ir valsts pārvaldes iestādes, kurām vajadzīga regulāra dokumentu tulkošana.

Labā ziņa – bez maksas Hugo tulkotāju var izmantot ikviens Latvijas iedzīvotājs.

No latviešu valodas tekstu iespējams pārtulkot 24 valodās.

Papildus funkcijas – runas sintēze (uzrakstiet tekstu un klausieties kā to izrunā robots – vīrieša, sievietes, jaunieša balsī), runas atpazīšana (runājiet un vārdi tiks pārvērsti tekstā), latgaliešu valodas pareizrakstības pārbaudītājs. Ir vēl arī citas funkcijas, kuru izmantošanai ir jāielogojas ar savu ID karti.

Profesionāls tulks noteikti iztulkos jūsu tekstus precīzāk un labāk, bet ne tik ātri kā Hugo vai jebkurš cits mašīntulkotājs.

6. ChatGPT

Chat GPT ir mākslīgais intelekts, kura viena no funkcijām ir arī tulkošana. Iespējams, pārskatāmā nākotnē tas spēs aiztāt tulkus un tulkošanas pakalpojumi vairs nebūs vajadzīgi.

Šobrīd ChatGPT var tulkot tekstus uz vairāk kā 100 valodām (arī latviešu).

Izklausās līdzīgi kā Bing? Nebrīnīties, Microsoft piederošais Bing ir noslēdzis sadarbības līgumu ar ChatGPT īpašniekiem un integrējis mākslīgo intelektu dažādos savos produktos, t.sk. Bing.

Lai izmantotu ChatGPT jums ir jāizveido bezmaksas konts vai jāielogojas ar savu Gmail lietotājvārdu. Ja negribat reģistrēties vai ielogoties, izmantojiet citu tulkotāju.

Kurš ir labākais tulkotājs?

Vislabākais tulkotājs ir cilvēks, kas apguvis attiecīgās valodas jau no bērna kājas. Ideālā gadījumā tulks nāk no bilingviālas ģimenes un spēj izjust katru valodas niansi. Otrajā vietā ir profesionāls tulks, kas prasmes apguvis laika gaitā.

Trešājā vietā ir mašīntulkotāji. Kurš no visiem?

Daudziem Latvijā patīk Google Translate, taču pēc sajūtām liekas, ka Deepl ir labāks. Vismaz, ja runājam par valodu pāri: latviešu-angļu un angļu-latviešu valoda.

Nevajag ticēt uz vārda. Pārbaudiet. Testa laikā iekopējiet mašīntulkotājā vismaz 100 vārdus. Tas ļaus pārbaudīt, kā veidojas teikuma konstrukcijas. Specifiskām, tehniskām nozarēm tulkojumu kvalitāte viennozīmīgi var būt zemāka.

Kā ar vārdnīcām? Vai tās vairs nevajag?

Svešvārdu vārdnīcas joprojām varat pirkt, ja patīk meklēt un atzīmēt vārdus vārdnīcā.

Vārdnīca ir uzticamāka par online tulkotājiem, jo darbojas arī bez interneta un elektrības. Pats process, tulkojot ar vārdnīcu, būs lēnāks, bet nebūs visu laiku jāskatās ekrānos.

Noderīgas vārdnīcas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *