Profesija – metinātājs

By | August 10, 2023

Metinātājs ir viena no profesijām, ko iespējams apgūt jau pēc 9.klases profesionālās izglītības iestādēs vai privāto uzņēmumu piedāvātajos kursos.

Ikvienam ir skaidrs, ka metinātājs sakausē divus vai vairākus metālus un to sakausējumus (dzelzs, tērauds, nerūsējošaias tērauds, alumnīnijs, čuguns, retāk arī plastmasu), lai savienotu metāla konstrukcijas vai detaļas, taču tas vēl nav viss. Metinātājam arī jābūt apveltītam ar precizitāti, uzmanības noturību un jāspēj novērtēt metālu īpašības, šuvju izturība un jālabo defekti.

Metināšanā tiek izmantotas vairākas metināšanas tehnoloģijas, no kurām populārākā ir MIG, kam seko MAG un TIG metināšana. Pirmajās divās metodēs par elektrodu tiek izmantota metāla stieple un ar to ir iespējams sametināt arī ļoti biezus metālus. Salīdzinoši TIG metināšana ir lēnāka un precīzāka tehnoloģija. To izmanto plānāku metālu sakausēšanai vai lai iegūtu skaistākas šuves. Pie jaunākām tehnoloģijām jāpiemin arī metināšana ar lāzeru, kas ir ļoti ātra un precīza, taču Latvijā vēl maz pielietota tehnoloģija.

Vairāk par metināšanas darbiem lasiet Ferro Plus mājaslapā.

Kāds ir metinātāja darbs?

Metināšana ir bīstams un veselībai kaitīgs darbs. Lai pasargātu ķermeni un sevišķi acis, darba procesa laikā ir obligāti jālieto speciāls aizsargtērps, sejas aizsargs un ļoti ieteicams arī karstumizturīgi darba apavi. Lai pasargātu sevi no kaitīgiem dūmiem ir vajadzīga laba ventilācija vai jālieto speciālas gāzu atsūkšanas iekārtas.

Uzsākot darbu pie jauna projekta, metinātājam ir jāveic šādi uzdevumi:

  • Jānosaka metāla veids, ķīmiskais sastāvs, biezums, kā arī plānotais detaļas vai metāla konstrukcijas izmantošanas veids. Atbildes uz šiem jautājumiem lielā mērā noteiks metināšanas tehnoloģijas izvēli un turpmāko darba procesu.
  • Projektēšana un rasēšana nav metinātāja ikdiena, taču ir ļoti vēlama. Vairumā gadījumu pasūtītājs ierodas jau ar saviem rasējumiem un metinātajam ir jāspēj rasējumus nolasīt. Ideālā gadījumā arī tos uzlabot.
  • Metinātāja darbs paredz arī metālu, t.sk. stieņu, cauruļu, lokšņu griešanu, dažādas formas metāla konstrukciju (trepes, žogi, ražošanas iekārtas, detaļas) izgatavošanu. Lai darbu veiktu  kvalitatīvi ir jāmāk izmantot aktīvās aizsarg-gāzes, t.i gāzes, kas metāla kausēšanas brīdi novērš tā saskari ar gaisu. Visbiežāk tiek izmantots argons, hēlijs un ogļskābā gāze vai vairāku gāzu maisījumi.
  • Metināto šuvju stāvokļa noteikšana vienkāršākos gadījumos ir iespējama vizuāli “uz aci”, bet sarežģītākos, pielietojot speciālas iekārtas (rentgenogrāfs, ultraskaņas skeneris u.c.)

Tiem, kas plāno apgūt šo profesiju ir jāņem vērā, ka metinātāja ikdiena, lielākoties, paiet stāvus un darba izpildei ļoti vēlama ir laba fiziskā sagatavotība. Salīdzinoši vieglāks, taču mazāk atalgots darbs ir durvju montieris.

Lai  izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, pēc darba veikšanas un arī pirms tā uzsākšanas ir obligāti jāpārbauda metināšanas iekārtas stāvoklis.

Kur mācīties par metinātāju?

Apgūt metināšanas prasmes var pēc pamatskolas beigšanas un arī vēlākā dzīves posmā. Ja vidusskolas gadi nokavēti, metinātāja profesiju var apgūt arī pieaugušo izglītības iestādēs, piemēram, Mācību centros Buts, Liepa u.c. Precīzāku informāciju par metinātāja izglītību varat atrast NIID mājaslapā.

Metinātāja alga

Algas amplitūdu nosaka metinātāja prasmes, darba apjoms un darba vieta. Saskaņā ar Latvijas likumiem darba sludinājumos ir jābūt norādītam arī atalgojumam, taču ne vienmēr tas tiek ievērots. Ja apsverat šo profesiju, ņemiet vērā, ka metinātāja alga Latvijā par pilnas slodzes darbu ir no 1000 EUR līdz 2000 EUR.

Profesionāli metinātāji ar svešvalodas zināšanām mēdz aizvien biežāk doties arī strādāt uz ārzemēm, kur alga var būt pat trīs un četras reizes lielāka nekā Latvijā.

Kur strādā metinātāji?

Metināšanas darbi ir vajadzīgi visās nozarēs, kur vajadzīga metālapstrāde. Darbs var noritēt iekštelpās, ārā, augstumā (tilti, augstceltnes, ceļamkrāni), zem ūdens (vajadzīga speciāla apmācība). Nozares, kur metinātāja pakalpojumi ir vajadzīgi visvairāk ir metālapstrāde, autobūve un remonts, kuģu būve un remonts, celtniecība, ražošanas iekārtu izstrāde un remonts, kā arī dažādu metāla detaļu un metāla konstrukciju gatavošanā un ražošanā.

Darbs, lielākoties, noris dienas maiņā un nepārsniedz astoņas stundas, taču var tikt piedāvāts arī strādāt virsstundas vai maiņās. Tā kā šīs profesijas strādnieki vienmēr ir pieprasīti, apgūstot prasmes profesionālā līmenī ir iespējams atrast darba devēju, kurš spēj nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu.

Strādājot kā pašnodarbinātajam, metinātājs var pats plānot savu laiku vai savienot ar citu darbu. Uzzini vairāk arī par citām profesijām un atrodi noderīgu informāciju par karjeras attīstību sadaļā Jautājumi.