Motivācijas vēstules paraugs un pamācība pieteikuma rakstīšanā

Motivācijas vēstule, pieteikums vai darba pieteikuma vēstule ir paredzēta kā papildinājums tavam CV un ļauj darba devējam gūt labāku priekšstatu par Jūsu  piemērotību konkrētajam amatam. Vēstulē varat plašāk izpaust savas spējas, sasniegumus, vērtības, motivāciju, intereses un skatījumu uz dzīvi. Nevajadzētu gan izplūst detaļās, jo CV un pieteikuma vēstules galvenais mērķis ir nodrošināt nokļūšanu nākamajā kārtā. Bez darba intervijas amatā neviens netiek pieņemts, jo pastāv risks, ka uzburtais tēls un reālais kandidāts būs pārāk atšķirīgi ir samērā liels.

Motivācijas vēstules papildus ieguvumi, ko uzreiz nemaz nevar apjaust ir papildus iespējas karjeras veidošanā. Pirmkārt, Jūsu pieteikuma dokumenti tiks saglabāti uzņēmuma datu bāzē (mapē) un vajadzības gadījumā tiks izmantoti citā reizē. Otrkārt, uzņēmumos, kur liela uzmanība tiek pievērsta personālpolitikai kvalificētam kandidātam var tikt ārpus kārtas izveidota papildus amata pozīcija vai tieši šim konkrētajam cilvēkam tiek izveidots amats. Nav noslēpums, ka darbinieki ir pats svarīgākais uzņēmuma resurss un uzņēmumi, kas ir vērsti uz attīstību ir gatavi aktīvai rīcībai, lai piesaistītu kvalificētu personālu. Darba pieteikums pats par sevi nenodrošinās šādas privilēģijas, bet bez mēģināšanas pie panākumiem tikt nav iespējams.

Tiem, kuri iepriekš nekad nav rakstījuši šādas vēstules, var rasties daudzi jautājumi, ko un kā labāk darīt. Motivācijas vēstules sastāvdaļas ir savā ziņā standartizētas un lasītājam ir priekšstats, kādai informācijai tur jābūt, taču radoša pieteikuma vēstule var palīdzēt izcelties starp daudzām, šķietami līdzvērtīgām darba anketām. Turpinājumā aplūkosim, kā rakstīt motivācijas vēstuli un dosim arī praktisku paraugu, ko izmantot savām, personīgajām vajadzībām.

Motivācijas vēstules veidošanas piemērs

  1. Vēsules adresāts ir uzņēmuma, valsts iestādes vadītājs vai sludinājumā norādītā kontaktpersona. Adresātu norāda vēstules augšējā labajā stūrī. Ja darba pieteikuma vēstuli nosūtīsi drukātā formā, adresāts būs jāraksta arī uz aploksnes, taču mūsdienās aizvien biežāk pieteikšanās vakancei noris caur internetu. Situācijās, kad saņēmējs nav zināms, adresē vēstuli vadītājam.
  2.  Pirmajā rindkopā atsaucies uz informācijas avotu, no kura guvi ziņas par konkrēto darba piedāvājumu (sludinājumu portāls,uzņēmuma darbinieka vārds, uzvārds, sludinājums avīzē).  Ja vakance nav tikusi izziņota un piesakies pēc savas iniciatīvas, tad atsaukties nav nepieciešams un šo daļu vari izlaist. Norādi, kurai vakancei piesakies, jo, iespējams, ka konkrētajā uzņēmumā šobrīd ir brīvas vairākas amata pozīcijas. Šajā nodaļā arī vari pamatot, kādēļ vēlies strādāt konkrētajā darba vietā.
  3. Otrajā rindkopā atklāj savu atbilstību amata aprakstam un darba pienākumiem. Sniedz ieskatu savā profesionālajā pieredzē, sasniegumos, akadēmiskajā un profesionālajā izglītībā. Pamato, kā ar savām prasmēm un zināšanām spēsi būt noderīgs un/vai veicināt uzņēmuma attīstību. Nevajag rakstīt par prasmēm, kas nav nemaz nav saistītas un nebūs noderīgas. Ņemiet vērā – šobrīd Latvijā ir daudzas vakances, kur darbiniekam nav izaugsmes iespējas un ir jāpilda stingri noteikti pienākumi vai funkcijas. Piesakoties šādām vakancēm, motivācijas vēstulē nav jēga runāt par vēlmi atīstīties, pietiks ar sausiem faktiem.

Svarīgi – Ja Jūsu kvalifikācija vai izglītība  ir pārāk augsta konkrētajam amatam un attīstības iespējas ir ierobežotas, neatklājiet visus trumpjus. Pārāk augsti kvalificēts kandidāts šādā situācijā nereti zaudē, jo darba devējs nevēlas darbinieku, kurš pie pirmās iespējas pāries uz labāku vietu. Šī iemesla dēļ ir svarīgi pašiem saprast, uz kādu vakanci piesakieties.

Kandidātiem, kuru vienīgā motivācija ir nauda vai uzņēmuma sniegtie materiālie labumi, nevajadzētu to minēt motivācijas vēstulē. Godīgums šajā brīdī nebūs palīgs, jo personāla atlases speciālisti un darba devējs no Jums gaida skaistas frāzes, nevis patiesību. Nešaubīgi liela daļa Latvijas iedzīvotāju strādā tikai naudas dēļ, bet ilgtermiņā ar to vien parasti nepietiek. Labi, ja šajā sadaļā spēj atsaukties uz konkrēto nozari un uzņēmuma darbības profilu, tādēļ pirms rakstīt pieteikuma vēstuli, ievāc ziņas par konkrēto uzņēmumu. Internetā parasti ir pietiekami daudz informācija, lai uzdevuma izpilde neradītu grūtības.

Nobeigumā variet izrādīt pateicību par veltīto laiku Jūsu motivācijas vēstules lasīšanā un izsakiet gatavību tikties darba intervijā. Pēdējā rindkopā ir formalitāte un parasti neaizņem vairāk par vienu, diviem teikumiem. Ne visi lasa darba pieteikuma vēstules līdz beigām, tādēļ lielāku uzmanību veltiet sākumam un vidum. Ja atsaucieties uz kādu paziņu vai draugu, pasakiet to viņam, jo pastāv samērā liela iespēja, ka darba devējs vēlēsies noskaidrot, kas Jūs esat par cilvēku. Ja atsauksme par Jums būs laba, tad tā jau būs puse no uzvaras. Savējie pieņem darbā savējos.

motivācijas vēstule

 

motivacijas-vestules-paraugs-docMotivācijas vēstule – pieteikuma paraugs .doc formātā

Vēlies pats plānot savu laiku? Darbs internetā mājas apstākļos nodrošina šādu iespēju.