Karjeras izvēle

Katram, kas vēlas izvēlēties savu turpmāko profesiju un/vai karjeras virzienu ir būtiski izvērtēt savas vēlmes, vajadzīgo prasmju apgūšanai nepieciešamo laiku un perspektīvas. Vēlmes var būt dažādas, bet ir jārēķinās, ka, lai kļūtu, piemēram, par ārstu ir vajadzīgi vairāk kā desmit gadi. Tāpat ir vairākas citas profesijas, kuru apgūšanai ir vajadzīgs ļoti ilgstošs laiks. No otras puses, šo dzīvi dzīvojam tikai vienu reizi un vajadzētu dzīvot tā, lai nebūtu jānožēlo pieņemtās izvēles.

Pirms pieņemt lēmumu par savu nākotnes profesiju atbildiet uz četriem jautājumiem:

  • Vai konkrētā profesija mani interesē, vai esmu gatavs ieguldīt pūles, lai to iemācītos un vēlāk arī strādātu?
  • Vai veselības stāvoklis, personiskās īpašības, zināšanas un spējas ļaus apgūt izvēlēto profesiju?
  • Vai cilvēkiem būs nepieciešami Jūsu spējas? Mēs apzināti izvairamies prasīt, vai konkrētā profesija ir pieprasīta darba tirgū, jo katrs pats var izveidot arī savu uzņēmumu, nevis strādāt pie citiem. Vairums cilvēku gan izvēlas strādāt pie citiem, jo tā ir vienkāršāk, drošāk un vajadzīga mazāka piepūle.
  • Vai profesiju var apgūt, vai kvalifikāciju var iegūt Latvijā? Iespējams, ir nepieciešams doties mācīties uz ārzemēm.

Aprēķiniet nepieciešamo finansējumu, taču uzreiz nemetiet plinti krūmos, ja liekas, ka tas ir par dārgu. Šobrīd ir pieejamas dažādas stipendijas, kā arī studiju kredīts, kas ļauj mācīties un studēt ar trešo personu palīdzību. Nebaidies lūgt palīdzību, ja tas ir nepieciešams.

Pārbaudi izvēlētā ceļa pareizību – 3 iespējas

Pasaulē ir simtiem un tūkstošiem dažādu profesiju, taču samērā reti cilvēku priekšstats atbilst profesijai reālajā dzīvē. Pirms ieguldīt lielus finanšu un laika resursus, ir svarīgi gūt vismaz pirmo patieso priekšstatu par profesiju. Lai to paveiktu ir jāsaņemas drosme un jārīkojas. Iespējas ir sarindotas apgriezti prioritārā secībā:

  1. Ēnu diena (ja esi skolnieks, katru gadu Junior Achivement organizē pasākumu – ēnu diena, kura laikā ir iespējams sekot kāda cilvēka darbam). Šī iespēja ir lietderīga, bet sniegs nepilnīgu priekšstatu. Cilvēki, kas rāda savu darbadienu smaidīs, cienās ar garšīgām pusdienām, iespējams, satiksies ar kādu kolēģi vai darījumu partneri. Viss būs lieliski, taču tā nebūs parasta darba diena, bet parādes diena.
  2. Prakse – dod iespēju redzēt klātienē, kā ir strādāt konkrētā profesijā. Veicamie pienākumi, visticamāk, būs mazāk atbildīgi kā reālā darbā, bet gūt priekšstatu varēsi. Diemžēl praksi konkrētā uzņēmumā un amata pozīcijā parasti var iziet tikai tad, ja vismaz 1 – 2 gadus apgūsti zinības atbilstoša profila profesionālajā skolā vai augstskolā.
  3. Pētnieciskā prakselabākais variants, kā mēģināt noskaidrot konkrētās profesijas vai amata pozīcijas ikdienas darba specifiku. Ja Tev nav zināšanas, pieredze un izglītība, mēģini iekārtoties darbā uzņēmumā, kurā darbinieki veic Tavu sapņu darbu. Administrators, sekretārs, asistents  – der jebkurš palīgdarbs, kas ļaus klātienē diendienā redzēt, kā cilvēki strādā, kā izturas viens pret otru un klientiem. Pētnieciskā prakse ļauj noskaidrot patiesību. Ieteikums – piesakoties darbā pētnieciskās prakses ietvaros nestāsti priekšniekam, ka esi tikai pētnieks, kas patiesībā vēlas darīt, ko citu. Reti, kurš darba devējs gribēs nākt pretim šādiem pētniekiem. Tavs mērķis šajā amata pozīcijā ir apostīt gaisu un saprast, vai tas ir tas, ko tiešām vēlies.