Kā rakstīt CV

CV (lat. curriculum vitae) jeb dzīves aprakstā tiek sniegta pamatinformācija par kandidātu un viņa prasmēm. Galvenā uzmanība tiek veltīta profesionālajām prasmēm, iemaņām un izglītībai, jo personiskās saskarsmes, komunikācijas un citas vitāli nepieciešamās prasmes tiek pārbaudītas klātienē – intervijā vai darba vietā (pārbaudes laikā).

Rakstot CV, veidojiet to ar domu par adresātu – kurš lasīs Jūsu CV, vai tas spēs izcelties uz pārējo fona? Svarīgi – nepieļaujiet pareizrakstītas vai gramatiskās kļūdas, jo daļa personālatlases speciālistu vai uzņēmumu vadītāju šādus CV automātiski noliek malā. Apomam nevajadzētu pārsniegt 1 – 2 lapas.

CV ietveramā informācija

PERSONAS DATI

  • Vārds, uzvārds, kontaktinformācija
    (dzimšanas datums (vecums) nav obligāts, bet parasti to norāda)

MĒRĶIS

  • Izvēlētā vakance vai prakses vieta (sūtot vairākus cv , neaizmirstiet izmainīt šo lauku.)

IZGLĪTĪBA

  • Mācību ilgums, izglītības iestāde (pirmo norādiet pēdējo izglītības iestādi). Ja esiet ieguvis augstāko izglītību vai vairākas, vidējo izglītību variet nerakstīt, ja vien tā nav tieši saistīta ar izvēlēto profesiju, piemēram, tehnikums vai profesionālā vidusskola. Šeit variet pieminēt arī dalību ārvalstu apmaiņas programmās – Erasmus, Leondardo da Vinci, Fulbraita stipendija u.c.

DARBA PIEREDZE

  • Ieņemtie amati – apgrieztā hronoloģiskā secībā (sāciet ar pēdējo darba vietu, norādiet lielākos sasniegumus, ja tādi ir bijuši. Pieredzi un sasniegumus varat nedaudz arī izvērst motivācijas vēstulē, ja tāda tiek prasīta).
  • Kandidātiem, kas ilgstoši bijuši bez darba vai kādā dzīves posmā ir ņēmuši ilgāku pārtraukumu profesionālajā dzīvē, jāuzsver citi sasniegumi vai senāka darba pieredze.

PAPILDUS IZGLĪTĪBA

  • Kursi, semināri, autovadītāja apliecības kategorijas (ja tiek prasīts), pašmācības ceļā apgūtās zināšanas. Datorprasmes un valodu zināšanas vajadzības gadījumā var izdalīt kā atsevišķu sadaļu.

PERSONISKĀS ĪPAŠĪBAS

  • Norādiet savas labākās personīgās īpašības, sevišķi tās, kuras varētu būt nepieciešamas izvēlētajā darba vietā. Tirdzniecībā (ne kasēs) strādājošajiem pats būtiskākais ir empātija un orientēšanās uz panākumiem. Šai sadaļai veltiet pienācīgu uzmanību, taču rēķinieties, ka intervijā var nākties pildīt testus, kas pārbaudīs šīs prasmes dzīvē.

INTERESES

  • Hobiji un aizraušanās. Iespējams, ka neesat labākais kandidāts, bet, ja Jums būs vienāds hobijs ar priekšnieku vai personāla atlases speciālistu, iespējas ieņemt amatu var būt lielākas.

Pareiza CV izveide

CV veidošana nav māksla, taču ir svarīgi mācēt izcelt savas pozītīvas īpašības un prasmes un notušēt vājākās. Ir jomas, kurās darba devēji paši meklē darbiniekus un pat neprasa CV, jo zina viņu kvalifikāciju un profesionālās spējas. Ja personāla firmas vai konkurējošie uzņēmumi nestāv pie Jums rindā un necenšas pārvilināt ar labiem piedāvājumiem, CV būs jāraksta.

Pirmais solis, lai atrastu jaunu darbu vai vismaz izpētītu savas iespējas ir CV izveide. Ja pēdējā laikā nav sanācis rakstī CV, tad ir vērts apskatīties piemēru un izmantot to savām vajadzībām. Mūsu veidotais CV paraugs būs noderīgs piesakoties vakancei Latvijā.