Kā atrast darbu

Latvijā un arī citās valstīs atrast darbu visbiežāk palīdz, nevis darba piedāvājumi un darba sludinājumi internetā, bet radi, draugi un paziņas. Pēdējos var dēvēt par sociālo kapitālu, kas nāk talkā visās dzīves situācijās, ne tikai darba meklēšanā. Šī iemesla dēļ ir vērts iestāties studentu korporācijā, korī, vairākās sporta komandās, nevalstiskās organizācijās, partijā. Darba devējs daudz labprātāk pieņem darbā personīgi pazīstamu vai vismaz draugu ieteiktu cilvēku. Kvalifikācija var būt zemāka, bet, zinot, ka kandidāts ir  “normāls” uz to tiek pievērtas acis. Ja saproti, ka pašreizējais sociālais kapitāls ir nepietiekams un atrast darbu pēc ieteikumiem nevarēsi, atliek mēģināt otru iespēju.

Kā sākt meklēt darbu

Apzinies, ka darba tirgū Tu esi  prece, bet darba devējs ir pircējs. Kad būsiet mainītās lomās, karjeras centrs vairs nebūs vajadzīgs.

Piesakoties darbā, centies sevi pārdot tādā veidā, lai pircējs būtu ieinteresēts ilgtermiņa sadarbībai. Nešaubīgi daļa amatu konkursu jau sākotnēji ir mākslīgi un darba devējam jau ir cilvēks, kuram darbs ir paredzēts. Konkurss var tikt rīkots formāli, lai ievērotu likumdošanas prasības vai demonstrētu labas pārvaldības principus. Šādās situācijas iespēja uzvarēt ir nulle, taču tas ļauj būt optimistiem. Saprotot, ka konkurss ir bezcerīgs ir vieglāk izvairīties no depresijas un turpināt darba meklējumus pozitīvā gaisotnē. Izņēmums ir valsts un pašvaldību iestādes, kur var apstrīdēt konkursa rezultātus, bet šāda pieeja reti, kad ir produktīva.

1. Pretendē uz kvalifikācijai atbilstošu amata pozīciju

Kad naudas nav, daudzi ir gatavi strādāt jebkur. Diemžēl pārlieku augsta kvalifikācija bieži ir galvenais šķērslis, lai tiktu pie darba. Reti, kurš darbadevējs grib apzināties, ka darbinieks ir par viņu galvas tiesu pārāks. Šī iemesla dēļ apsver divreiz, vai vajag īpaši uzsvērt savu darba pieredzi,  izglītību, valodas zināšanas un citus panākumus. Papildus tam nevienam nepatīk augsta kadru mainība. Laiks, kas jāiegulda dokumentu kārtošanā, apmācībā, atlaišanas procedūrā – tas viss prasa enerģiju un naudu.

Darbinieks, kura kvalifikācija ir pārāk augsta samērā drīz mēģinās atrast sev labāku vietu. Darba devēji to zina un neņems darbā šādus cilvēkus. Mazkvalificētam darbam ir vajadzīgs cilvēks, kas pie sava darba turēsies līdz pēdējam, zinot, ka citur nekur netiks. Viņš strādās godprātīgāk un būs vieglāk kontrolējami. Reāls piemērs – tikko beidzis ekonomistus students vēlējās kļūt par biļešu pārdevēju kinoteātrī Rīgas centrā. Protams, ka viņu neviens nepieņēma..

Ja vairākkārtīgi saņem atteikumu deļ pārlieku augstas kvalifikācijas, atliek sevi pazemināt un noklusēt līdzšinējos profesionālos un akadēmiskos panākumus.  Iespējams, ka izdosies atvērt vairākas durvis, kas pirms tam bija aizvērtas. Savas patiesās spējas un zināšanas varēsi pierādīt dzīvē vai pārejot vēlāk uz citu darbu.

2. Izvērtē internetā pieejamos darba piedāvājumus

Vakanču publicēšana avīzēs ir noiets etaps. Daļa uzņēmumu to vēl dara, bet paralēli visi piedāvājumi tiek publicēti sludinājumu portālos un Latvijas vēstnesī (valsts iestāžu darba piedāvājumi). Populārākais, protams, ir ss.lv, bet var skatīties arī cv.lv, visidarbi.lv un reklama.lv. Internetā ir pieejami vēl daudzi citi portāli, bet ar šiem četriem pilnīgi pietiks, lai nosegtu lielāko daļu no Latvijā pieejamo vakanču klāsta.

Izņēmums ir pašvaldības vai pašvaldību uzņēmumi. Ja gribat atrast darbu kādā no šiem, aplūkojiet arī to mājaslapas vai paviesojoties klātienē. Pašvaldībām ir tendence noslēpt savus piedāvājumus vai publicēt ļoti neuzkrītoši.

Izvērtē piedāvājumus sociālajos tīklos –  draugiem.lv un facebook. Abos  ir dažādas domubiedru grupas, kur tiek piedāvāts darbs. Tāpat vērts ierakstīt izvēlētā sociālā tīkla meklēšanas lodziņā frāzi – piedāvā darbu, teirdarbs u.c. Ir cilvēki, kas šo informaciju iekļauj sava profila sadaļā. Līdzīgi vari rīkoties arī twitter, odnoklassniki, bet pirmie divi parasti sniedz labākus rezultātus.

Vienlaikus vērts meklēt darba piedāvājumus arī atbilstošos nozares forumos, ja tādi ir pieejami. Ja konkrētajā forumā esi regulārs dalībnieks, būsi jau ieguvis reputāciju un meklējumi var vesties vieglāk.

3. Sagatavo CV un motivācijas vēstuli

Darba devēji vēlas veikt sākotnējo atlasi, izvērtējot saņemto rakstisko informāciju. CV un motivācijas vēstule, protams, nepasaka visu par cilvēku, bet pietiekami, lai daļu kandidātu uzreiz atstātu aiz strīpas. Sagatavojiet tādu CV, lai nokļūtu uz pārrunām. Raksti bez kļūdām, saprotami, pasaki galveno. CV paraugi ir pieejami daudz un dažādi, atliek izvēlēties sev tīkamāko. Viss pārējais izšķirsies uz vietas, jo cilvēki nav racionālas būtnes. Personīgās simpātijas, humors, atvērtība, sadarbības un komunikācijas prasmes, spēja mācīties, precizitāte, uzticamība bieži ir daudz svarīgāka nekā kvalifikācija.

CV vari nosūtīt epastā (sk. p. 6) vai aiznest izvēlētā uzņēmuma, valsts iestādes personāla daļai, atbildīgajam darbiniekam. Ne vienmēr konkrētā amata pozīcija būs vakanta tevis izvēlētā brīdī. Konkurss, iespējams, tiks rīkots pēc nedēļas, mēneša vai pusgada un, ja tavs CV būs jau saņemts, ir iespēja, ka tiksi uzaicināts uz pārrunām.

4. Sagatavojies intervijai ļoti rūpīgi

Izpēti konkrēto uzņēmumu, tā labās un sliktās puses. Padomā, kā varētu uzlabot uzņēmuma darbu. Atceries, ko noskaidrojām – darba devējam tu esi prece, nevis zelta gabaliņš. Izspēlē domās, bet labāk ar partneri vai draugiem darba pārrunu situācijas. Palūdz, lai tev uzdod jautājumus, kas vāretu parādīties darba vietā. Ja tiek prasītas svešvalodu valodas zināšanas, rēķinies, ka pārrunās, visticamāk, būs jārunā arī svešvalodās. Darbs dara darītāju un runāšana dara runātāju. Praktizējies. Dodies uz pārrunām bez izmisīgas vēlmes iegūt konkrēto darbu. Pretējā gadījumā būsi saspringts un rezultāts būs slikts. Dzīves laikā strādāsi daudzos darbos un daudzās amata pozīcijās. Konkrētais darbs ir tikai neliels posms tavā biogrāfijā.

Neaizmirsti paskatīties atsauksmes par darba devējiem internetā. Iespējams, ka konkrētais uzņēmums nav tāds kā sākotnēji šķiet. Vilks kazas ādā mūsdienās nav nekāds retums. Algas maksāšana aploksnē, slikta attieksme pret padotajiem, algas kavēšana, bez karjeras perspektīvām, bez atbalsta papildus izglītības iegūšanai. Šīs ir lietas, ko darba pārrunās neviens uzņēmējs par sevi tev neteiks.

Svarīgi – rēķinies, ka Tev prasīs, kādēļ vēlies strādāt tieši šajā uzņēmumā, konkrētajā amatā. Atbilde – vajag naudu, nebūs laba atbilde pat, ja tā ir patiesa. Stāsti par savām interesēm, vēlmi palīdzēt cilvēkiem, iespējām attīstīties, gūt jaunu pieredzi, ceļot. Kandidāts, kas naudu liks pirmajā vietā, visticamāk, netiks pieņemts, jo vienmēr būs kāds cits, kas maksās vairāk. Izņēmums – mākleri, pārdevēji, kuriem maksā par padarīto – viņi var runāt par naudu vairāk kā citi.

5. Pārbaudi un uzlabo ziņas par sevi internetā

Ieraksti savu vārdu google, draugiem un facebook. Pārbaudi kāda informācija būs atrodama. Izdzēs visu kompromitējošo informāciju vai padari to pieejamu tikai draugiem un neļauj to skatīt draugu draugiem. Facebook saka, ka mēs visi savā starpā esam saistīti caur sešiem cilvēkiem, līdz ar to nevari būt drošs, kurš kuram ir drošs. Ja informāciju nevari izdzēst, mēģini to aizstāt ar pozitīvāku. Izveido publikācija par sevi un “aizstum” slikto informāciju tālāk no pirmās lapas google.

Svarīgi – Ja Tu neveido savu reputāciju intenretā apzināti, citi to darīs tavā vietā. Preventīva rīcība vienmēr ir labāka, bet, ja tas ir nokavēts, iespēju robežās izdzēs vai nomāc nelabvēlīgo informāciju.

6. Izveido reprezentatīvu epastu

Elektroniskā epasta adrese – smukulits at one.lv vai milux23 at inbox.lv nebūs laba epasta adrese. Izveido sev vards.uzvards@gmail/inbox/mail vai jebkuru citu reprezentatīvu epasta adresi. Šo obligāti izdari pirms sūtīt CV un motivācijas vēstuli, jo pēc tam jau būs par vēlu.

Nepietiekama darba pieredze – ko darīt?

Pieņemot, ka zini, kur vēlies strādāt un apzinies konkrētā darbā veicamos pienākumus, bet esi bez pieredzes, atliek to iegūt. Jauniešiem, kas beiguši augstskolu, bet ne tikai labākais veids ir mēģināt atrast darbu izvēlētā jomā vai pat amata pozīcijā vismaz uz pusslodzi vai ceturtdaļslodzi. Arī prakse ir labs variants, kā apostīt degunu un izcelties uz pārējo kandidātu bez pieredzes fona.

Iespēja, ka iegūsi darbu bez pieredzes nav nulle, bet ir salīdzinoši ļoti zema. Ja esi iekrējis pietiekami daudz līdzekļus un vari to atļauties, vari mēģināt strādāt sākotnēji bez maksas, ar nosacījumu, ka pozitīva snieguma gadījumā atalgojumu saņemsi. Tāpat nevajadzētu smādēt piedāvājumus, kur piedāvātais atalgojums ir salīdzinoši zemāks, jo iegūsi to, ko Latvijā novērtē visvairāk – pieredzi. Ja gaidīsi ideālo piedāvājumu rokas klēpī salicis, tad šajā laikā tāpat neko nepelnīsi.

Saki dzīvei – Jā – un pieņem iespējas, ko tās sniedz. Rīkojoties Tu ilgtermiņā nokļūsi tur, kur vēlies, bet, izvairoties no darbības un atbildības, paliksi uz vietas.

Atceries – pats svarīgākais sākotnēji ir tikt uz darba pārrunām. Tavām prasmēm nav jāatbilst pilnībā izvirzītajām prasībām. Jebkurš uzņēmējs vai ierēdnis pieņem darbā, pirmkārt, cilvēku nevis speciālistu. Izņēmums – amata pozīcijas, kur ir obligāti vajadzīga prasītā izglītība – ārsts, jurists, policists, logopēds, skolotājs, starptautisko institūciju amatu konkursi. Dokumentus, protams, var viltot, bet agri vai vēlu tas nāk gaismā un tad draud gan atlaišana, gan likumā noteiktā atbildība par nepatiesu ziņu sniegšanu un viltošanu. Labāk ir būt godīgam un celties no zemākā pakāpiena uz augstākiem ar tīru sirdsapziņu.