Ekspeditors
Ekspeditors ir speciālists, kurš organizē, koordinē preču pārvadājumus. Atkarībā no darba specifikas ekspeditors var darboties kā starpnieks starp uzņēmumu, kas vēlas pārvadāt kravu un transporta pakalpojumu sniedzējiem vai pats vest kravu.
Darba pienākumu izpildes laikā ekspeditors rūpējas par pārvadājumu plānošanu, transporta dokumentu sagatavošanu, muitas formalitātēm (starptautiskiem pārvadājumiem) un sazinās ar visām iesaistītajām pusēm. Pienākumos ietilpst arī kravas uzraudzība ceļā un problēmu risināšana neparedzētu kavēšanos vai bojājumu gadījumā.
Ekspeditors nav kravas auto šoferis
Latvijā ar vārdu “ekspeditors” nereti tiek saprasts kravas auto šoferis vai kurjers (DPD, Omniva, Unisend, Venipak), taču tas nav pareizi.
- Ekspeditors strādā birojā vai attālināti, pārraugot pārvadājumu procesu, koordinējot transporta līdzekļus, organizējot dokumentus un komunicējot ar klientiem, pārvadātājiem un muitas iestādēm.
- Kravas auto šoferis ir atbildīgs par transporta līdzekļa vadīšanu un kravas drošu piegādi galamērķī. Lielāko darba diena daļu kravas auto vadītājs pavada savā transportlīdzeklī.
Tiesa, piesakoties darbam par ekspeditoru Latvijā pamanīsiet, ka vairums uzņēmēju ar to saprot tieši kravas auto vadītāju ar papildus funkcijām. Lai strādātu par kravas auto vadītāju ir vajadzīga atbilstošas kategorijas autovadītāja apliecība (B, C, CE, 95. kods – atkarīgs no transporta veida), vidusskolas izglītība, augsta atbildības sajūta un spēja strādāt komandā. Iepriekšēja pieredze un svešvalodu zināšanas ir pluss. Ļoti noderīgi, ja spējat ātri apgūt jaunas prasmes.
Turpretim ekspeditoram ir vajadzīgas arī zināšanas par loģistiku, transporta noteikumiem, muitas procedūrām un jāspēj plānot un koordinēt citu darbu.
Ekspeditors un loģistikas speciālists – vai viens un tas pats?
Ekspeditors darbojas loģistikas nozarē, taču koncentrējas galvenokārt uz vienu konkrētu jomu – preču transportēšanu. Loģistikas speciālists, savukārt, pārrauga plašāku piegādes ķēdes daļu, kas ietver krājumu pārvaldību, noliktavu plānošanu un vispārēju piegādes ķēdes stratēģiju izstrādi.
Ja ekspeditors rūpējas par to, lai konkrēta krava nonāktu no punkta A līdz punktam B, loģistikas speciālists rūpējas par visa piegādes procesa efektivitāti, ieskaitot ekspeditoru darba pārraudzību.
Praksē uzņēmumos, kur vienam darbiniekam ir jāpilda daudzi darba pienākumi ekspeditora un loģistikas speciālista darba pienākumi pārklājas. Lielākos uzņēmumos ir lielāks darba apjoms un labāka darba organizācija. Šeit vienlaikus strādā – ekspeditors/loģistikas speciālists, loģistikas nodaļas vadītājs, iepirkumu aģents, ražošanas vadītājs, transporta pārvaldnieks u.c. speciālisti.
Karjeras un darba iespējas
Latvijā ekspeditori ir pieprasīti un strādā transporta un loģistikas uzņēmumos, noliktavās, ostās un lidostās. Darba iespējas ir vietēja mēroga kravu transporta uzņēmumi, starptautiskie loģistikas uzņēmumi (Ursus Forwarding, DHL, Omniva) u.c.
Darbs uzņēmumā var sākties kā ekspeditora vai loģistikas speciālista palīgs vai praktikants ar izaugsmes iespējām par loģistikas speciālistu vai vadītāju. Iespējama arī specializācija konkrētās jomās, piemēram, pārtikas, farmaceitisko vai bīstamo kravu pārvadājumos un pāriešana darbā uz starptautisku uzņēmumu vai strādāt ārzemēs uzņēmumos, kuros loģistika ir daudz attīstītāka kā Latvijā.
Strādājot par kravas auto vadītāju, izaugsmes iespējas ir pāriešana uz augstākas kategorijas transportlīdzekļa vai citas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanu.
Ekspeditors un loģistikas speciālists – izglītības iespējas
Ekspeditora izglītība netiek pasniegta augstākajās mācību iestādēs, taču to var apgūt dažu mēnešu kursos (mācību centrs “Buts”). Kursu beigās tiek iegūta apliecība vai sertifikāts, kas apliecina kursu beigšanu.
Krietni daudzveidīgākas ir iespējas apgūt loģistikas speciālista kvalifikāciju. To var darīt pēc pamatskolas, mācoties profesionālās izglītības mācību iestādē (tehnikums) vai augstskolā, iegūstot bakalaura vai pat maģistra un doktora grādu vai profesionālo kvalifikāciju.
Studiju iespējas pēc 9. klases (studiju ilgums 4 gadi, kvalifikācija – loģistikas darbinieks)
- Daugavpils tehnoloģiju un tūrisma tehnikums
- Jēkabpils Tehnoloģiju tehnikums
- Kuldītas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums
- Liepājas valsts tehnikums
- Rīgas tehniskā koledža
- Rīgas valsts tehnikums
- Valmieras tehnikums
- Rīgas tirdzniecības profesionālā vidusskola
- Profesionālā vidusskola Victoria
Studiju iespējas pēc vidusskolas:
- Rīgas tehniskā universitāte (2 gadi, kvalifikācija – loģistikas speciālists)
- Ekonomikas un kultūras augstskola (2 gadi, kvalifikācija – loģistikas speciālists)
- RTU Liepājas Jūrniecības koledža (2 gadi, kvalifikācija – loģistikas speciālists)
- Rīgas tehniskā koledža (2 gadi, kvalifikācija – loģistikas speciālists)
- Biznesa augstskola Turība (4 gadi, kvalifikācija – bakalaurs “Biznesa loģistikas vadība”)
*Neklātienē studiju ilgums īsajās programmās ir 2,5 vai 3 gadi.
Studiju iespējas pēc bakalaura:
- Transporta un sakaru institūts (2 gadi, kvalifikācija – sociālo zinātņu maģistrs transportā un loģistikā.
- RTU (2 gadi, kvalifikācija – inženierzinātņu maģistra grāds loģistikas sistēmu un piegādes ķēdes vadībā, studijas angliski).
Papildu izglītība
Papildu izglītību un zināšanas var iegūt, apmeklējot specializētas apmācības, piemēram, FIATA kursus, kas koncentrējas uz starptautiskajiem pārvadājumiem un muitas noteikumiem.
Studiju izmaksas
Studiju izmaksas loģistikas un transporta jomā Latvijā ir atkarīgas no izvēlētās mācību iestādes. Studijas koledža vai tehnikumā pēc pamatskolas ir bez maksas. Augstskolā studiju maksa variē no 1500 līdz 2500 eiro gadā. Kopējo mācību maksu varat aprēķināt, sareizinot ar gadu skaitu. Ja augstskola piedāvā valsts apmaksātas studiju vietas, izglītības iegūšana ir iespējama bez maksas.
Specializēto FIATA kursu izmaksas var sasniegt 1500–2500 eiro, taču tie ievērojami paaugstina profesionālo kvalifikāciju. Šīs izmaksas varat segt no saviem līdzekļiem, cerībā pāriet uz labāk apmaksātu darbu vai lūgt. Otra iespēja ir strādāt starptautiskos uzņēmumos, kas iegulda līdzekļus savu darbinieku kvalifikācijas paaugstināšanā un paši apmaksā šādus kursus.
Ekspeditora un loģistikas speciālista alga
Ekspeditora alga variē no 1200 līdz 2000 eiro. Loģistikas speciālista vidējais atalgojums ir no 1500 līdz 2800 eiro. Konkrēts atalgojums atkarīgs no uzņēmuma darbības vēriena, finansiālajām iespējām un gatavības ieguldīt līdzekļus darbiniekos. Vairumā gadījumu augstāks atalgojums ir starptautiskajos kravu pārvadājumu un loģistikas uzņēmumos.
Loģistikas vadītājam atalgojums var būt augstāks kā šeit norādītais. Papildus tam uzņēmumi var maksāt arī piemaksas par padarīto, prēmijas par sasniegtajiem rezultātiem, nodrošināt veselības apdrošināšanu u.c. labumus.