Durvju montieris

By | September 1, 2023

Durvju montieris ir profesija, kas Latvijā nav regulēta un nav iekļauta oficiālajā profesiju klasifikatorā. Tajā pašā laikā varam samērā viegli definēt profesionālās un akadēmiskās zināšanas, kas vajadzīgas, lai spētu veikt durvju uzstādīšanas un montāžas darbus.

Durvju montiera profesionālā kvalifikācija un izglītība

Lielākā daļa durvju montieru savu karjeru sāk ar vidusskolas, tehnikuma (profesionālā izglītības iestāde) vai retāk pamatskolas izglītību. Šajā darbā lieti noder matemātikas un ģeometrijas zināšanas, kā arī galdniecības un/vai būvniecības prasmes vismaz iesācēja līmenī.

Profesionālā kvalifikācija tiek apgūta un nostiprināta darba vietā. Ja vēlaties strādāt šajā profesijā, sākumā, visticamāk, strādāsiet kā meistara palīgs. Kad prasmes būs apgūtas, jums tiks uzticēta durvju montāža vai demontāža saviem spēkiem. Cik ātri tas notiks ir atkarīgs no jūsu spējām un uzņēmuma vajadzībām. Kā jebkurā darbā arī durvju montāžā pieredze rodas tikai darot un meistari var parādīt daudzus noderīgus paņēmienus, kas padara darba izpildi ātrāku un kvalitatīvāku. Vēlamā variantā apmācībai būtu jānorisinās vismaz vairākus mēnešus.

Tehnikumos Latvijā tiek piedāvāts apgūt dažādas prasmes. Tiem, kas vēlas strādāt par durvju montāžas vai izgatavošanas speciālistu, vēlams izvēlēties programmu, kurā var apgūt galdniecību vai būvniecību. Apgūt šos arodus var ne tikai pēc pamatskolas vai tikko pēc vidusskolas, bet arī pieaugušā vecumā. Piemēram, Rīgas celtniecības koledža piedāvā pieaugušajiem programmu “Sausās būves montētājs”, kuras ietvaros tiek apgūta arī durvju montāža. (Plašāka informācija sadaļā – Noderīga informācija).

Pilnīgi iespējams, ka savus durvju montāžas kursus Latvijā piedāvā arī lielākie durvju veikali un ražošanas uzņēmumi. Tradicionāli atbilstoša sertifikāta iegūšana liecina par darbu veicēja kvalifikāciju un ir sasaistīta ar atalgojumu, kā arī izaugsmes iespējām darba vietām. Vai Latvijā tiek piedāvāti šādi kursi, mums nav informācijas.

Neatkarīgi no jūsu izglītības līmeņa un kvalifikācijas, ir būtiski sekot līdzi nozares jaunumiem. Ikviens darba devējs novērtēs augstāk darbinieku, kas iegulda laiku, lai apgūtu jaunākās zināšanas. Semināri, praktiskās nodarbības, tiešsaistes resursi – tie visi ir labs avots, lai padziļinātu vismaz teorētiskās zināšanas. Praktiskās prasmes tiek iegūtas praksē vai darba procesā, strādājot kopā ar pieredzējušiem meistariem. Lai durvju uzstādīšana notiktu atbilstoši visiem priekšrakstiem, ir svarīgi ievērot ražotāja instrukcijas konkrētam ārdurvju modelim.

Kādas profesionālās prasmes ir durvju montierim

Mājokļu īpašniekus interesē tikai tas, lai durvis tiktu uzstādītas pareizi un pildītu tām uzticētās funkcijas – aizsardzība, siltumizolācija un vēl labi izskatītos. Aplūkosim dažus no galvenajiem durvju montāžas speciālista pienākumiem un uzdevumiem:

  • Durvju uzstādīšana. Durvju montieri ir dažādu veidu durvju, tostarp iekšdurvju, ārdurvju, ieejas durvju, bīdāmo durvju un specializēto durvju, piemēram, ugunsdrošo vai drošības durvju uzstādīšanu Viņi nodrošina, ka durvis ir pareizi izlīdzinātas rāmjos, vienmērīgi atveras un aizveras un droši pieguļ.
  • Precīzi mērījumi ir ļoti svarīgi, lai durvis pareizi piegulētu. Durvju meistari veic precīzus mērījumus, lai noteiktu durvju un durvju rāmja izmērus, nodrošinot, ka durvis cieši pieguļ bez spraugām.
  • Furnitūras uzstādīšana – durvju rokturi, slēdzenes, slēdzeņu aizbīdņi, eņģes, rokturi – durvīm ir samērā daudz furnitūras, kas jāuzstāda pareizi.
  • Ārduvju izolācija visbiežāk tiek izmantotas speciālas blīvgumijas, taču uzstādīšanas procesā tiek lietotas arī speciālās montāžas putas un reizēm arī lentas. Pareiza uzstādīšana garantē aizsardzību no caurvēja, ūdens un mitruma iekļūšanas, kā arī siltuma zuduma.
  • Apdare. Ārdurvju uzstādīšana neaprobežojas tikai ar durvīm. Durvis tiek ievietotas kopā ar jaunu durvju kārbu jeb rāmi. Pēc durvju uzstādīšanas var būt nepieciešams veikt arī durvju aiļu apdares darbus. Prasmīgi durvju meistari var paveikt arī šo darbu.
  • Drošība ir svarīga ikvienam mājas īpašniekam. Lai paaugstinātu īpašuma drošību, durvis var tikt aprīkotas ar augstākas kategorijas drošības mehānismiem, t.sk. speciālas slēdzenes, durvju actiņas, ķēdes, aizbīdņi u.c.
  • Apkope, piemēram, durvju eļļošana, regulēšana un pārbaudes, bieži vien ir daļa no durvju uzstādīšanas meistara pienākumiem. Tas palīdz pagarināt durvju kalpošanas laiku un nodrošina to pareizu darbību.
  • Durvju atbilstība būvnormatīviem un pašvaldības noteikumiem ir būtiska, lai izvairītos no nepatikšanām ar būvvaldi. Atbilstība var būt būtiska arī situācijās, kad ir darīšanas ar apdrošinātājiem.
  • Durvju remonts var būt vajadzīgs ikvienām durvīm, taču biežāk tas skar koka ārdurvis. Durvju speciālisti var salabotu durvis, kas ir bojātas, ķeras vai nepareizi darbojas. Tas var ietvert tādu sastāvdaļu kā eņģes, slēdzenes vai rāmji labošanu vai nomaiņu. Tāpat var tikt veikta bojāto durvju daļu nomaiņa (ne vienmēr) un pārkrāsošana.

Kopumā durvju montāžas meistariem ir jāpārzina virkne ar būvniecību saistīti darbi. Prasmīgs speciālists spēs paveikt darbu ātri, kvalitatīvi un vēl sakops aiz sevis.

Atalgojums

Durvju montiera ienākumi ir atkarīgi no uzņēmuma algu politikas un veiktā darba apjoma. Spējīgākie montāžas meistari var nopelnīt vairākus tūkstošus eiro mēnesī un vēl pamanās piestrādāt individuāli arī brīvajā laikā. Kopumā algas amplitūda šeit ir samērā plaša. Paredzams, ka nākotnē atalgojums pieaugs līdzīgi kā citās ar būvniecību un iekšējo apdari saistītās profesijās.

Noderīga informācija

One thought on “Durvju montieris

  1. Pingback: Profesija - metinātājs - Karjeras Centrs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *