Tehnoloģiju attīstība un pandēmijas izaicinājumi ļāva attālinātajam darbam iesakņoties arī Latvijā. Atšķirībā no laika pirms desmit vai pat pieciem gadiem, darbs no mājām kā nodarbinātības forma vairs nevienu nepārsteidz. Grāmatveži, tulki, programmētāji, žurnālisti, ierēdņi, skolotāji, konsultanti, pārdevēji, dizaineri – desmitiem un pat simtiem profesiju pārstāvji var veiksmīgi strādāt, neizejot nos avas dzīves vietus. Nenoliedzami, attālinātajam darbam ir virkne trūkumu (neformālie kontakti, ideju ģenerēšana, apgrūtināta kolektīva saliedēšana, apgrūtināta karjeras attīstība), tomēr šoreiz aplūkosim, kā strādāšana no mājām palīdz ietaupīt.
Kā ietaupa darbinieki
Vienas no lielākajām izmaksām ir mājokļa izmaksas. Padarot savu dzīvokli vai māju par biroju, darbiniekiem atkrīt daudzi un dažādi izdevumi:
- Zemāka īre vai mājokļa iegādes cenas. Dzīve Rīgā vai citās Latvijas lielākajās pilsētās var būt dārga, ja ir jāīrē dzīvoklis vai māja. Pārvākšanās uz mazāku ciemu vai pat laukiem ļauj būtiski samazināt izdevumus par īri vai, ja vēlaties, mājokļa iegādi.
- Mazāki izdevumi par transportu. Atkrīt nepieciešamība katru dienu pavadīt laiku ceļā uz un no darba. Attiecīgi samazinās izdevumi par sava auto ekspluatāciju vai sabiedriskā transporta biļešu iegādi.
- Ietaupījums uz ēdienreizēm. Pusdienas Rīgas centrā izmaksā vidēji no 5 – 10 eiro par vienu ēdienreizi kafejnīcā. Tam papildus jāpierēķina izdevumi par kafiju un našķiem. Ēst gatavošana mājās ir būtiski lētāka un vairumā gadījumu viena ēdienreize nebūs dārgāka par pāris eiro.
- Ietaupījums uz apģērbu. Atkrīt nepieciešamība pēc uzvalka, darba kostīma vai cita lietišķa un dārga apģērba. Ja vēlies strādā pidžammā vai sporta tērpā. Neviens to nevar liegt. Tas ir ērtāk un lētāk nekā pirkt speciālu apģērbu darba vajadzībām.
- Nevajag auklītes. Ja jums ir mazi bērni, strādāšana mājās ir liels izaicinājums. Tajā pašā laikā, rūpīgi plānojot bērnu aktivitātes, ir iespējams savienot darbu un bērnu pieskatīšanu.
- Izdevumi par dāvanām kolēģiem atkrīt. Strādājot attālināti, pietiek nosūtīt apsveikumu elektroniski, nevis katru mēnesi vai nedēļu mesties, lai iegādātos dāvanu dzimšanas dienā vai vārda dienā darba kolēģiem.
- Iespēja pastaigāties un sportot biežāk. Skriešana, garas pastaigas, vingrošana svaigā gaisā pie mājas neprasa ieguldījumus un bieži var aizstāt sporta zāles abonamentu.
Kā ietaupa uzņēmēji?
- Zemākas izmaksas par biroja īri un uzturēšanu. Katrs darbinieks pats sev nodrošina biroju. Tām retajām reizēm, kad paredzēta kopā sanākšana vai ir jāsatiek klienti pietiek ar kompaktāku biroju. Šāda pieeja ļauj samazināt īres, komunālos un citas biroja izturēšanas izdevumus.
- Var piesaistit talantīgākus darbiniekus, kas var paveikt vairāk nekā mazāk kvalificētie kolēģi. Darbs no mājām ļauj vienkopus strādāt darbiniekiem no dažādām Latvijas vai pat pasaules vietām. Visi satiekas ikrīta Zoom vai MS Teams sanāksmēs un pārējā laikā strādā individuāli. Šī priekšrocība ir ļoti būtiska, jo darbaspēka pieejamība mūsdienās ir viena no lielākajām problēmām ikviena uzņēmuma darbībā.
- Samazinās slimības lapu izmaksas. Veselība ir pirmajā vietā, taču ar nelielām iesnām vai temperatūru vēl var turpināt strādāt ikdienas vai vismaz samazinātā režīmā no mājām, taču ierasties šādā paskatā darbavietā nebūtu iespējams. Tā rezultātā ir gana daudzi darbinieki, kas turpina strādāt nedaudz apslimuši, taču neaplipina kolēģus.
- Ietaupījums autoparka iegādē un uzturēšanā. Finansiāli spēcīgi uzņēmumi mēdz nodrošināt darbiniekus ar darba auto. Ja darbinieki strādā no mājām, īrēt vai pirkt auto katram darbiniekam vairs nav nepieciešams. Uzņēmums var ilgtermiņa īrē paņemt vienu vai pāris auto ar konstantu ikmēneša maksājumu (skat. Mobire.lv) un piešķirt darbiniekiem lietošanā konkrētās dienās, kad jādodas uz tikšanos ar klientu vai citās svarīgās darīšanās.
- Lētāka darbinieku apmācību. Augsti kvalificētu kadru piesaistīšana jau automātiski nozīmē, ka viņi būs apguvuši vajadzīgās prasmes un vismaz sākotnēji papildus par apmācību nebūs jāmaksā.
- Zemākas izmaksas par aprīkojumu. Ne vienmēr, bet gana bieži darbadēvējs var lūgt darbinieku darba vajadzībām izmantot savu personīgo aprīkojumu. Dators, printeris, kancelejas preces – uz tā visa var ietaupīt, bet vai vajag? Uzņēmumi, kuriem rūp sava darbība cenšas to visu nodrošināt un ne jau tikai aiz labas gribas. Darba datoru var aprīkot ar speciālām programmām, kas veic laika uzskaiti, ir aprīkotas ar licencētām programām un spēcīgu antivīrusu aizsardzību. Nodrošinot ekipējumu, darba devējs arī var prasīt, lai IT iekārtas tiktu izmantotas tikai darba vajadzībām, kas palielina datu drošību. Saskaņā ar Latvijas likumiem darbadevējam ir pienākums nodrošināt visus nepieciešamos resursus darba veikšanai (Vdi.gov.lv), neaizmirstot par darba laika uzskaiti.
- Mazāka kadru mainība. Šis punkts ir pretrunā ar iepriekš pieminēto lojalitātes mazināšanos par uzņēmumu, taču tam ir skaidrojums. Ja firmai izdodas piesaistīt darbiniekus un apmierināt viņu vajadzības, pastāv liela varbūtība, ka šie darbinieki būs lojāli ilgāku laika periodu. Galvenie priekšnoteikumi ir sabalansēta darba slodze, konkurētspējīgs atalgojums un labvēlīga darba vide. Uzņēmumos, kur izdodas apvienot šos trīs, kadru mainība ir zema.
Aplūkojot vakances Nodarbinātības valsts aģentūras darba meklētāju portālā Cvvp.nva.gov.lv, redzams, kad iespēju strādāt no mājām piedāvā visdažādākie uzņēmumi. Uzsvars ir uz programmētājiem, klientu atbalsta speciālistiem un asistentiem, bet pieejama arī virkne citu vakanču. Ja apsverat iespēju strādāt attālināti, ir vērts pamēģināt pieteikties.